İyi ısınma iyi oyunu getirir!

Korta çıktığınız zaman eğlenceli ve vakit geçiririz ama bu vakit esnasında vücudunuz çalışır sonuçta atletizm işin içindedir. Bu durum da bizi vücudu bu çalışmaya hazırlamamız gerektiğini eğer öyle olmazsa istediğimiz gibi çalışmayacağı anlamına gelir.

Vücudu tenise hazırlamanın ilk yolu, tabi ki, hafif terleyince ye kadar yavaş tempoda koşmak ve açma-germe (stretching) hareketlerini yapmaktır. Kaslar hazır.

Tenis de birde zihinsel ısınma vardır. Buna nörolojik ısınma da diyebiliriz. Derine girmeden, top sezginizin kendini bulması ve vücudunuzun teknik hareketin zamanlamasına yetişecek çabukluğa gelmesidir.

Isınmanın en iyi toplara vururken  yavaş, yüksek (file üzerinden) ve derin (dip çizgiye yakın) vurmaktır. Örneğin mini kortta ısındıktan sonra arka korttan vurmaya başlarız. İlk 5 dakika topları yüksek, yavaş ve dip çizgiye (baseline) yakın vurmaya çalışırsanız en iyi ısınmayı yapmış olursunuz. Bunun nedeni. topları o yavaşlıkta ve o yükseklikte dip çizgiye vurabilmek için temel tekniği eksiksiz yapmanız ve topları hissetmeniz gerekir. Aynı durum vole , servis ve smaç içinde geçerlidir.

Özellikle yavaş vuruşlarla hissederek başladığınız da gerisini vücudunuza bırakın. Unutmamak gerekir ki, iyi ısındığınız zaman sakatlıklardan korunmuş olursunuz özellikle yaklaşan soğuk havalarda ısınmaya çok dikkat etmek gerekir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.