Tenis Raketi alma kriterleri

Raket Seçimi tenis sporuna yeni alaka duymaya başlayan herkesin en çok zorlandığı konudur. Nasıl bir raket almalı? Raketin özellikleri neler olmalı? Hangi tür raket fiziksel yapıma ve oyun stilime daha uygundur? Bu ve bunun gibi yüzlerce sual kafaları karıştırır. Bu suallere yanıt arayanlar için okuduğum bir yazıyı aşağıda veriyorum, umarım faydalı olur.

Raket seçerken sizi yönlendirebilecek profesyonellerden bilgi alma  şansınız var ise bunu kesinlikle kullanın. Bu konuda dikkat etmeniz gereken şart ise, devam ettiğiniz kulüp veya burada eğitim veren antrenörler belli bir takım markalarla ve mağazalarla anlaşma yapabilir ve sizin ihtiyaçlarınızdan ziyade, alacakları komisyonu düşünebilirler.

Türkiye’de tenis çok yaygın bir spor olmadığından, mağaza çalışanlarının pek çoğu bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değillerdir.

Raket seçimi yaparken, kendinize ve oyun stilinize en uygun olan raketi belirleyebilmek için, raketlerin teknik özelliklerini ve bu özelliklerin nelere yaradığını iyi bilmeniz gerekir.

[firstbox]

Raketlerde Dikkat Edilecek Noktalar

  • Raketin ağırlığı
  • Raketin balans noktası (Kafa mı ağır basıyor sap mı)
  • Kafa büyüklüğü
  • Kordaj sıklığı
  • Grip ölçüsü
  • Raket Ağırlığı

[/firstbox]

Raketlerde şu an genel trend olası olduğunca hafif olmak. Bu demek değil ki hafif raket iyidir, ağır raket kötüdür. İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Ağır bir raketi hareket ettirmesi daha zor olur ve raketle ani hareketler yapmanız zorlaşır, hafif raketler ise daha hızlıdır ve file önü oyunlarda daha tesirlidir, zira ani vuruşlar yapmanız daha kolaydır. Hafif raketler sert gelen toplar karşısında bileğinizi ve dirseğinizi daha çok zorlarken, ağır raketler sert toplar karşısında çok fazla sarsılmaz ki, bu bilek ve dirsek sıhhatiniz için iyidir. Bunun dışında aynı hızda vuruşlarda, ağır raketler topa daha fazla güç aktarır ve top daha hızlı gider. Fakat tabi hafif raketlerle, ağır raketlere mukayese et daha hızlı vuruşlar yapabilirsiniz. Başka bir deyişle aslında ağır rakette, hafif rakette kullansanız topun gideceği hız çok fark etmez. Yeni başlayan oyuncular hafif raketler seçenek etmelidir.

Raketler genelde 250-350 gram arasındadır. 250-280 gram raketler için hafif. 280-310 gram için orta ve 310 gramdan büyük raketler için ağır diyebiliriz.

Raketin Denge Noktası

Raket seçimindeki bir diğer ehemmiyetli ayrıntı ise denge noktasıdır ve kafa büyüklüğüdür. İşaret parmağınızı tam raketin kafası ile boynunun birleştiği yere koyduğunuzda şayet kafa tarafı aşağı eğiliyorsa buna kafa ağır (head heavy), eğer sap bölümü aşağı eğiliyorsa buna kafa hafif (head light) raketler denir. Kafa ağır raketler, topa daha fazla güç aktarırken, kontrol etmesi daha zordur. Bu tür kafa ağır raketler, rakete gücünü tam olarak aktaramayan yeni başlayan oyuncular için idealdir. Kafa hafif raketler ise gücünü rakete zati aktarabilen, ama rakete tam hakimiyet isteyen oyuncular içindir. Başka bir deyişle topu tam istediği noktaya atabilecek, spinli vuruşlar yapabilecek oyuncuların tercihidir.

Genelde balans noktası 33 cm olan raketler balanslı. 33’den büyük olanlar kafa ağır, 33’den küçük raketler ise kafa hafif raketlerdir. Fakat bu değerler vasati değerlerdir ve raketten rakete değişir bu sebeple elimizle kontrol etmeliyiz.

Kafa Büyüklüğü

Büyük kafa raketlerde (105 inç ve üzeri) sweet spot, başka bir deyişle vuruşlarda topa optimum güç ve kontrol sağlayan nokta daha büyüktür. Bu yüzden daha hata bağışlayıcı raketlerdir. Topa vurayım da bir şekilde karşıya geçsin mantığına uygundurlar. Ayrı olarak büyük kafa raketler topa daha fazla güç aktarırlar. Ancak kafa küçüldükçe kontrol ve manevra yeteneği artar. Bu yüzden usta oyuncular daha küçük kafalı raketleri seçenek ederler. Zira iyi oyuncular zati topla raketi sweet spot noktasında buluşturabilirken, yeni oyuncular için bu daha zordur. Bu yüzden yeni oyunculara 110 inç kafa raket öneririm. Ustalaştıkça 105, 102, 98,93 kafa raketleri kullanmaya başlamalısınız.

Kordaj Sıklığı

Raketin içindeki tellere kordaj denir ve üstten alta ve sağdan sola hizalanırlar. 16×18, 16×19, 18×20 gibi kordaj sıklıkları vardır. Daha sık bir kordaja sahip rakette topa daha fazla tel temas eder ve bu da daha fazla kontrol sağlar, açık kordajlarla ise daha spin-slice vuruşları yapmak daha kolaydır ve açık kordajlar daha konforludurlar. Ama açık kordajlar daha ivedi yıpranır ve koparlar. Yeni oyuncular için 16×18 gibi açık kordaj daha iyi olur kanısındayım.

Grip Ölçüsü

Grip, raketin sap kalınlığıdır. Genel kaide raketi elinize aldığınızda parmaklarınız ve avucunuz birbirine temas etmeyecek kadar az bir boşluk kalmalıdır. Grip ölçüleri küçükten büyüğe 1,2,3,4,5 olarak adlandırılır. Küçük grip çok sıkıntı değildir. Üzerine ek bir grip sararak kalınlaştırırsınız fakat kalın gripli bir raket alırsanız geri dönüşü olmaz.

Tenise yeni başlayanlara teklifim, nasılsa yeni başlıyorum diye ucuz adi markalı raketler almamaları istikametinde. Çünkü bu raketler hem oyunun kalitesini, oyundan aldığınız zevki düşürür, hem de sıhhat meselelerine sebep olabilir. Teniste bilinmiş markaların ucuz raketleri ile başlanabilir. Head, Wilson, Babolat, Dunlop, Prince markalı raketlerin birini seçenek etmelisiniz. Ayrı olarak yeni başlayanlar için ideal raketler büyük kafalı 105-110 inç hafif, 280 gramdan hafif, kafa ağır, seyrek kordajlı olmalı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.