Tenis raketini nasıl tutmalıyım?

Tenis raketini tutmanın 6 farklı tekniği vardır. Ancak birazdan okuyacaklarınız sizlere sadece sözlü ve görsel olarak bilgi verecektir. Tenis oynamayı kesinlikle internet üzerinden öğrenemezsiniz ancak bilgi edinebilirsiniz. Bu anlamda uzman hocalardan ders almanızı önererek tenis raketinin tutuş şekillerini anlatmaya çalışalım.

TENİSE YENİ BAŞLADIM RAKETİ NASIL TUTMALIYIM?

Teniste Forehand Tutuş Pozisyonu : Yeni başlayan yetişkinler için genel geçer raketi tutuş şekli continental’dir. 1 numaradaki resim bunu tam olarak anlatır. Tarif etmeye çalıştığımızda başka birinle tokalaşır gibi tutuş tarzıdır ya da çekiç tutar gibi tutmaktır diyebiliriz.

tenis raketi nasıl tutulur

Teniste Backhand Tutuş Pozisyonu : : İki çeşit backhand tutuş şekli vardır. Ancak özellikle yeni başlayan sporculara daha fazla güç üretebilmeleri adına çift el backhand önerilir. 6 numaralı resim bu tutuşu göstermektedir.

DİĞER RAKET TUTUŞLARI NE İŞE YARIYOR ?

Profesyonel oyuncular ise diğer tutuş şekillerini kullanırlar. Yeni başlayan sporcular “ben neden kullanmıyorum?” diye hemen sorgulamaya başlayabilir. Ancak diğer tutuşlar tekniğe bağlı olarak gelişir ve uzun antremanlar sonucu oturur. (Örneğin spinli vuruş vs.) Hata kabul eden tutuş şekilleri olmadığı için yanlış bir harekette kolunuzu veya bileğinizi sakatlayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.